Co jeść przy biegunce? Najlepsze porady, które pozwolą Ci wrócić do formy!

Zatrucie wirusowe lub bakteryjne, które objawia się biegunką, może dosięgnąć każdego. Nie należy problemu bagatelizować, bo długotrwały przebieg jest dość szkodliwy dla organizmu. Jeśli masz do czynienia z chwilowym zatruciem pokarmowym, powinieneś bardzo ostrożnie dobierać pokarm. To, co jesz i pijesz, może bowiem zaostrzyć objawy i wydłużyć chorobę. Co jeść przy biegunce, by mieć pewność, że Ci nie zaszkodzi?

Przyczyny biegunki, która sprawia, że nie wiadomo co jeść?

Zaczyna się zazwyczaj podobnie. Ból brzucha, bulgotanie a w konsekwencji wizyta w toalecie. Choć jest to mało przyjemne, na szczęście mija. Aby szybciej poradzić sobie z niedogodną sytuacją, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki nim w miarę szybko wrócą Ci siły. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, która pozwoli pozostać treściom pokarmowym tam, gdzie ich miejsce. Nie można pominąć nawadniania, które w tym stanie jest bardzo istotne. Woda powinna być podawana wraz z elektrolitami, by odbudować zniszczoną florę bakteryjną jelit. Co jeść przy biegunce?

Co jeść przy biegunce, by pomogło, a nie zaszkodziło?

Głodzenie się w tym stanie jest błędem. W pierwszym stadium oczywiście trudno będzie coś przełknąć, jednak gdy zauważysz, że woda zostaje w organizmie, możesz zacząć się wzmacniać. Jak kłopotliwe by to nie było, nawadnianie się jest konieczne przez cały czas. A gdy żołądek się uspokoi, co można jeść przy biegunce? Zalecana jest dieta lekkostrawna z małą ilością błonnika. Wskazany będzie więc ugotowany ryż, sucharki i gotowaną marchew. Z czasem możesz włączyć też banany, drobny makaron i pieczywo pszenne.

A czego nie wolno jeść w czasie biegunki?

Lista rzeczy, z jakich należy zrezygnować jest o wiele dłuższa, niż ta mówiąca, co można jeść przy biegunce. Odstaw wszystko, co surowe: warzywa i owoce. Zapomnij o warzywach strączkowych, roślinach kapustnych i orzechach. Pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż i makaron może i są zdrowsze, lecz w tym stanie absolutnie zabronione. Tak samo zrezygnuj z twardych i dojrzewających serów oraz tłustych ryb i mięs. Wszystko, co przyrządzasz, może być gotowane, lecz w żadnym wypadku nie powinno być smażone czy grillowane.

Co ważne, powyższych zaleceń warto trzymać się przez kilka dni. Nawet gdy ustąpią objawy i wrócisz do codziennych aktywności, zwracaj uwagę na wszystko, co przyjmujesz. Kawa, alkohol, słodycze i papierosy nie będą dla Ciebie dobre jeszcze przez dłuższy czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl