Co jeść żeby schudnąć? Wybieraj zdrowe zamienniki produktów!

Chcesz zmienić wygląd swojej sylwetki, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się co jeść, żeby schudnąć? Podpowiemy Ci, co zmienić w Twoim jadłospisie, byś mógł tracić na wadze. Poznaj kilka prostych zamienników, dzięki którym, nie tylko zapewnisz sobie spadek masy ciała, lecz także zadbasz o zdrowie swojego organizmu.

 

Odchudzanie zaczyna się w głowie!

Pierwszą i podstawową rzeczą, od jakiej powinieneś zacząć myśleć o zrzuceniu kilogramów, jest uświadomienie sobie, że jest to proces. Proces, który zajmie trochę czasu. Niestety szybciej jest przytyć, niż potem zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nie warto się jednak zniechęcać. To właśnie pozytywne nastawienie myślenia do odchudzania, gra kluczową rolę. Jeśli już zaakceptujesz fakt, że to trochę potrwa, czas zastanowić się nad odpowiednią dietą, czyli co jeść, żeby schudnąć?

 

Zdrowe zamienniki kluczem do sukcesu w odchudzaniu!

Restrykcyjna dieta, która szybko pozwala stracić na wadze, często może się zakończyć efektem jo-jo. By uniknąć takiego scenariusza, lepiej dostosować dietę do swoich preferencji i możliwości. Odpowiednio zbilansowana dieta i oczywiście ruch, to podstawa do zdrowego odchudzania. Czasem wystarczy w swoim dotychczasowym menu wprowadzić małe zmiany, by mogły przynieść ogromne sukcesy. Jakie zatem wybierać zdrowe zamienniki ulubionych produktów? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

 

1. Wybieraj zdrowe pieczywo pełnoziarniste i razowe

Pieczywo to podstawa menu niemalże dla każdego. Produkty z mąki pszennej nie tylko są smaczne, ale często kaloryczne. Dlatego zamiast białego chleba i bułek wybieraj ciemne, pełnoziarniste i razowe pieczywo. Daje ono poczucie sytości na dłużej. Jest mniej kaloryczne, a zawarty w nim błonnik wspomaga proces odchudzania. Ciemne pieczywo daje więcej energii i pobudza przemianę materii oraz wspiera metabolizm organizmu.

 

2. Do obiadu wybieraj kasze, ryż brązowy oraz makarony z mąki razowej

Jeśli chcesz nie tylko schudnąć, ale także już raz na zawsze zmienić swój styl odżywiania, to warto wprowadzić zdrowe zamienniki, które będą podstawa głównych posiłków. Do obiadu wybieraj kasze, które mają wiele wartości odżywczych i witamin, a zarazem niski Indeks Glikemiczny. Jeśli lubisz potrawy z ryżem, to także zmień biały ryż na naturalny brązowy. Podobnie jak w przypadku pieczywa, jest z makaronami. Postaw na makarony zrobione z maki razowej niż pełno pszennej a szybko zobaczysz rezultaty odchudzania.

 

3. Tłuszcze - jeść czy wyeliminować podczas odchudzania?

Myśląc o odchudzaniu, niektórzy od razu rezygnują z wszelkiego rodzaju tłuszczy. Niestety jest to ogromny błąd w odżywianiu. Zamiast eliminować je z menu, należy zastąpić je wartościowymi tłuszczami. Co to znaczy? Odstaw masło, smalec a wybieraj oliwę z oliwek, masło klarowane czy orzechowe. Taki rodzaj tłuszczów w odpowiednich ilościach będzie wpływał prozdrowotnie na organizm. Tłuszcze nasycone, czyli te ,,dobre" są nośnikiem wielu witamin i substancji odżywczych, tak ważnych dla naszego organizmu.

 

4. Nabiał i mięso - co jeść a czego unikać?

Nabiał i mięso to źródło białka. Jest ono niezastąpionym składnikiem w  diecie odchudzającej. Dzięki swej złożonej budowie długo się trawi, co daje poczucie sytości. Ponadto podnosi termogenezę poposiłkową. Oznacza to, że organizm musi włożyć więcej pracy w metabolizm białek i potrzebuje na to więcej energii. Dzięki temu procesy metaboliczne w organizmie zachodzą szybciej. Co zatem jeść, by schudnąć? Wybieraj zatem chude mleko, sery i inny nabiał. Mięso zaś takie jak kurczak, chuda wołowina. Ryby wybieraj tłuste, ponieważ mają dużo kwasu Omega -3 niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

5. Spożywaj warzywa i owoce o niskim Indeksie Glikemicznym

W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Kieruj się jednak przy ich wyborze wskaźnikiem IG. Im niższy, tym lepiej, ponieważ daje dłuższe uczucie sytości. W miarę możliwości spożywaj je na surowo. Jeśli chcesz ugotować warzywa, rób to na parze. Zachowają dzięki temu wiele cennych witamin i minerałów.

 

6. Słodycze i napoje - tak czy nie?

Obecnie będąc na diecie redukcyjnej, nie trzeba całkowicie wyrzekać się słodyczy. Istnieje wiele przepisów, by zrobić słodycze, które nie zaszkodzą naszej sylwetce. Staraj się zatem zawsze szukać zdrowszych alternatyw dla słodyczy, Jeśli chodzi o napoje to najlepiej bez cukru. Jeśli lubisz świeże soki , to wyciśnij je z owoców o niskim zawartości cukru. Jednak najważniejsza jest czysta woda. Picie dużych ilości płynów wspomaga przemianę materii w organizmie i pobudza go do spalania tkanki tłuszczowej.

 

Dieta redukująca nie musi być nudna. Zatem co jeść, żeby schudnąć? Pamiętaj, by wybierać zdrowe i wartościowe zamienniki powszechnych produktów. Chude mięsa, kasze, razowe pieczywo , to wszystko powinno znaleźć się w Twojej diecie. Jeśli do tego dołączysz picie dużo wody oraz ruch, to z pewnością osiągniesz zamierzony cel.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl